Makramézásra fel!
Makramézásra fel!
Nemrégiben ismét a látószögembe került egy remek kreatív szórakozás, a makramé technika. Nagymamáink szobáinak remek díszítő eleme volt a makramé virágtartó. Ám e csodás technika nem árasztja magából az idejétmúltság illatát. Nem csak virágtarót lehet készíteni a makramé technikával. Készíthetünk falidíszt, táskát, karkötőt, pénztárcát, ékszereket.
A makramé története
Történészek szerint a makramé technika az arab takácsoktól ered, akik különböző szőtt textíliák lezárására csomókat használtak. A mórokon keresztül szivárgott be Spanyolországba, majd terjedt el egész Európában. Az egész világon történő ismertté válása a tengerészeknek köszönhető, akik elvitték Kelet-Ázsiába és Amerikába.
A napokban találkoztam egy lehengerlő alkotással: épület díszítésére használja a makramé készítést egy indonéz textilművész. Monumentális makramé díszíti egy ház homlokzatát. Elképesztő munka lehet az elkészítése, a kötél mennyiségéről nem is beszélve. No, de nekünk nem kell ekkora fába vágnunk a fejszénket, kezdhetjük egészen kicsiben is, mondjuk egy karkötő készítésével. Megboldogult kislány koromba n egyszerű himzőfonalat használtam karkötő készítéséhez, ebből is remek, színes csodákat tudtam kreálni. Ha kicsit komolyabb fonalban gondolkodunk, akkor kiváló alapanyagul szolgálhat a POPYARN Macramé fonal, melyet webáruházunkban is megtalálhatsz, több féle színben. A POPYARN Macramé fonal vastagsága pont megfelelő karkötő csomózáshoz. Remekül simulnak egymáshoz a csomók, lágy anyaga nagyban megkönnyíti a használatát. Gyorsan nagyon szép kiegészítőket alkothatunk. A sikerélmény további inspirációt adhat komolyabb alkotások elkészítéséhez. Lehet készíteni egyszerű lapos karkötőt, csavartmintájút, henger alakút, kiegészíthetjük gyöngyökkel.
A következő lépés lehet a makramék világában egy fali dísz megalkotása. Ez már egy kicsit időigényesebb, valamint több féle csomózási technikára lehet szükségünk. Kevés gyakorlás után már mehet is élesben. Spirálcsomó, lapos csomó, sorcsomó, Josephine csomó, hóhér csomó stb. Ezeket könnyen el lehet sajátítani, a neten számtalan videót lehet találni ebben a témakörben. Vastagabb makramé fonalat is találsz üzletünkben és webáruházunkban /link beszúrás?/
Szükséges anyagok, eszközök.
A gyapjú fonal kivételével szinte bármilyen szintetikus alapanyagú fonal megfelelő. A gyapjú fonallal az a probléma, hogy csomózás közben szöszösödik, bolyhosodik.
Szükségünk van egy masszív, éles ollóra, mert a vastag fonalat egy körömvágó ollóval nem kis macera elnyiszálni, nem beszélve arról, hogy az ujjunk és a tenyerünk sem lesz túl hálás érte.
Ezen kívül valamire fel is kell rögzíteni az elkészítendő darabot. Ez karkötőnél egy biztostűvel megoldható, de a nagyobb terjedelmű munkáknál már komolyabb megoldásra van szükség. Ilyen lehet egy ruhafogas tartó állvány, vagy bármi, amire egy fa rudat rá tudsz rögzíteni. Remek bükkfa rudakat találsz webáruházunkban, több féle vastagságban. Én rájöttem, hogy egy kottatartó állványt milyen sokféleképpen lehet használni… Ha díszíteni szeretnéd gyöngyökkel, karikákkal, azt is találsz nálunk.
Valamint szükség lesz a két kezedre és a kitartásodra.
Makramézásra fel!